Dębowe kredensy i komody

Kredens i komoda brzmią nieco staroświecko. Kojarzą się z domem babci i wakacjami na wsi. Jak się okazuje te elementy wcale nie muszą wiązać się z przeszłością, a wręcz przeciwnie – są świetną alternatywą dla standardowych mebli modułowych, których nie brakuje w żadnym markecie z wyposażeniem wnętrz.

Kredensem nazywano dawniej specjalne pomieszczenie na dworach i w pałacach, znajdujące się pomiędzy jadalnią a salonem, w którym służba przechowywała zastawy stołowe, obrusy, serwety oraz sztućce. Tutaj też dekorowano potrawy mające zaraz znaleźć się na jadalnianym stole oraz nalewano napoje. W mniejszych pomieszczeniach funkcję kredensu spełniał jeden mebel i tak do dziś jest kojarzony. To nic innego jak rodzaj wolnostojącej szafy, która wyraźnie ma trzy części. Na dole drzwiczki od dolnych szafek, w środku blat, za którym są „plecy” kredensu”, a w górnej części bądź same półki bądź półki wraz z jeszcze wyżej położoną przeszkoloną witrynką. Najczęściej spotykane są kredensy dębowe. Zwłaszcza te antyczne jak również te eklektyczne z XIX wieku zrobione są dębu. Jeśli jest to kredens kuchenny, dopilnujmy aby inne meble kuchenne też były dębowe. Dzięki temu unikniemy niekonsekwencji w stylu. W kuchniach i jadalniach najbardziej sprawdzą się meble dębowe olejowane. Potraktujmy więc nasz nabytek takim impregnatem a dłużej zachowa swój blask i piękno.

Komody to kolejny bardzo uniwersalny mebel. Można powiedzieć, że komoda nie jedno ma imię. Ich różnorodność podobnie jak pośród kredensów – pozwoli nam dopasować ten zacny mebel do każdego stylu. Te wykonane z dębu będą kolorystycznie najbardziej neutralne, a przy tym będą wyglądać elegancko i dostojnie. Komoda to rodzaj skrzyni z wmontowanymi szufladami. Zazwyczaj służy do przechowywania bielizny lub odzieży, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby nadawać jej odmienne funkcje. Może np. zostać postawiona w kuchni jako wolno-stojący, ozdobny mebel. Również w sypialni obok łóżka i szafy z dębu będzie się świetnie prezentować i posłuży do przechowywania podręcznych bibelotów.

Dębowe kredensy czy komody mimo, że nieco staroświeckie, z powodzeniem można postawić obok nowoczesnych zestawów mebli. To doda wnętrzu klimatu dawnych lat. Pamiętajmy jednak, że to rodzaje mebli wolnostojących. Ich piękno i styl wydobędziemy tylko i wyłącznie jeśli postawimy je poza wszelką zabudową, najlepiej na oddzielnej ścianie. W ciasnych mieszkaniach będzie to raczej nierealne.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16435 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/debowe-kredensy-i-komody/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/functions.php(3743): ob_end_flush() #2 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/fzf/public_html/974.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435