Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Meble dębowe olejowane | Meble 2015

Olejowane meble z dębu

Olejowanie to zabieg mechaniczny mający na celu zaimpregnowanie drewna. Jest najstarszą metoda pielęgnacji i zabezpieczania drewnianych powierzchni. Szczególnie poleca się impregnację najpopularniejszego z rodzajów drewna używanych w naszych domach jakim jest dąb. Dębowe meble dzięki olejowaniu będą miały bardzo wyraźnie podkreślone usłojenie i strukturę drewna. Oleje składające się wyłącznie z naturalnych składników wnikają Słębowo w struktury drewna przez co chronią powierzchnię przed zabrudzeniami, wilgocią i temperaturą. Wydobywają piękno i naturalność każdego dębowego mebla jak kredens i komoda stojące w salonie czy również schodów drewnianych. Powierzchnie takich olejowanych mebli „oddychają” i na długie lata zachowują swoją naturalną barwę. Tak zakonserwowane meble nie będą nigdy odpryskiwać jak np. powierzchnie pokryte lakierem. Dlatego też szczególnie zaleca się olejowane meble kuchni – gdzie są one narażone na przeróżne rodzaje uszkodzeń.

Jeśli jesteś typem majsterkowicza, nic nie stoi na przeszkodzie abyś sam spróbował olejowania mebli. Należy przede wszystkim dokładnie przygotować powierzchnię drewnianą. Drewno należy mocno zetrzeć papierem ściernym, odpylić i dokładnie oczyścić szmatką. Nakładamy pierwsza cieniutką warstwę a potem kolejne. Jeśli jest taka możliwość dobrze jeszcze na to wszystko nałożyć warstwę wosku. Czas wysychania to kilka godzin ale zawsze należy upewnić się czytając instrukcję od producenta oleju. Czynność nałożenia oleju możemy wykonywać również na już zaolejowanych wcześniej meblach jeśli widzimy, że są już poszarzałe lub gdy nastąpiło miejscowe uszkodzenie.

Meble dębowe olejowane będą bardziej narażone na zabrudzenia niż np. te lakierowane niemniej jednak na pewno będą dłużej cieszyć nasze oko i zdobić nasze mieszkanie. Do codziennej pielęgnacji użyjmy lekko wilgotne szmatki lub suchej chusteczki do ścierania kurzu. Natomiast kilka razy do roku zastosujmy specjalny środek do pielęgnacji mebli dębowych olejowanych. Raz na jakiś czas możemy położyć cieniutką warstwę oleju w celu odświeżenia wyglądu drewna. Fakt posiadania dębowych mebli olejowanych nie zwalnia nas jednak przed ochroną ich przed różnymi zewnętrznymi czynnikami. Takie meble nie lubią gwałtownych zmian temperatur /uwaga więc jeśli przeprowadzamy się zimą/. Nie narażajmy mebli na działanie mocnych promieni słonecznych, a także chrońmy je przed wilgocią. Olejowane meble dębowe możemy odnaleźć i w kompletach klasycznych i współczesnych bo to metoda od wieków sprawdzająca się jeśli chodzi o idealną konserwację mebli użytkowych.